Урманнарда янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозган өчен нинди җаваплылык каралган?

2022 елның 17 мае, сишәмбе

Урман янгыннары шактый мәйданнарда урманнарга зыян китерүнең  төп сәбәбе булып тора. Өстәвенә, урман янгыннарының күбесе кеше гаебе белән килеп чыга.

Урман үсентеләрен юк итү яки зыян китерү, шулай ук урманнарда янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозу үзе артыннан катгый җаваплылык китерә.

Закон чыгаручы тарафыннан РФ КоАП 8.32 статьясы буенча урманнарда янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозган өчен, шул исәптән махсус янгынга каршы режим шартларында урманнарда янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен бозган өчен административ җаваплылык каралган.

Әгәр урман үсентеләренә ут төртүдән алдан уйланган гамәлләр белән зур зыян (50 мең сумнан артык) китерелгән булса, РФ Җинаять кодексының 261 маддәсенең 4 өлеше буенча гаепле затка 300 меңнән 500 мең сумга кадәр штраф белән 10 елга кадәр иректән мәхрүм ителү һәм аннан башка җәза билгеләнергә мөмкин.

Хокук бозучылар әлеге хокукка каршы гамәлләр кылган өчен гражданнарга - 1,5 меңнән 5 мең сумга кадәр, вазифаи затларга - 10 меңнән 50 мең сумга кадәр, юридик затларга-50 меңнән 1 млн сумга кадәр кисәтү яисә штраф рәвешендә җәзага тартылырга мөмкин.

Ут белән саксыз эш итү шактый матди зыян (10 мең сумнан артык) китерсә, РФ Җинаять кодексының 261 маддәсенең 1 өлеше буенча (РФ Җинаять кодексы) җинаять җаваплылыгы каралган, аның буенча 4 елга кадәр иректән мәхрүм ителү куркынычы яный.

Урман һәм башка үсентеләргә аңлы рәвештә ут төрткән очракта, гаепленең гамәлләре РФ Җинаять кодексының 261 маддәсенең 3 өлеше буенча квалификацияләнәчәк, ул 200 меңнән 500 мең сумга кадәр штраф белән яки аннан башка 8 елга кадәр иректән мәхрүм итүне күздә тота.

Күрсәтелгән җәзалардан тыш, янгын сәбәпчеләренә урман фондына китерелгән зыянны каплау, шулай ук дәүләтнең янгынны сүндерүгә һәм урман торгызу эшләрен башкаруга чыгымнары йөкләнә.

Кайбыч районы прокуратурасы

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: